3M 4957F CIRCLE-0.5"-250
Overview of 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250
Part Number3M 4957F CIRCLE-0.5"-250
Manufacturer3M
DescriptionTAPE DBL COATED 1/2" DIA 250/RL
DatasheetsDownload 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250
Specification of 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250
Status
Obsolete
Series
VHB™ 4957F
Package
Bulk
Supplier
3M (TC)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Adhesive
Acrylic
Backing, Carrier
Polyester Film
Thickness
0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Thickness - Adhesive
0.0600" (60.0 mils, 1.524mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Length
Color
Gray
Usage
Bonding
Temperature Range
200F (93C) Max
Parts Information
Fields marked with a * are required
Contact Information
Introduction
3M 4957F CIRCLE-0.5"-250 is in Stock, Find 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250 electronics components stock, Technical information, Inventory and Price here at Ic-find.com, send us an inquiry for 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250 to get the price and lead time now! We can offer fast shipment via DHL/FedEx/UPS.
Email us: [email protected] or RFQ 3M 4957F CIRCLE-0.5"-250 Online.